Premii etapa I

Dragi copii, stimați părinți și dascăli,

Ne bucurăm că am ajuns împreună la momentul premierii și vă mulțumim pentru întregul drum parcurs împreună în proiectul “Cele mai frumoase locuri din România, în ochii copiilor”.

Un parcurs frumos, dificil pe alocuri, căci timpul ne stă adesea împotrivă, dar un proiect din care am învățat împreună despre frumosul din jur și locurile unde el se “ascunde”.

Am învățat despre patrimoniul cultural material regăsit sub formă de construcții.

Am învățat câte ceva despre conservarea caselor și despre “balaurii” care vor să le distrugă.

Am învățat despre locuri și localități, despre inima orașelor și centrele istorice, despre străzi și numele lor.

Am învățat despre fațade și elementele care le fac speciale, despre rolul elementelor decorative și funcția pe care o îndeplinesc.

Am învățat despre oamenii locului și câte ceva despre influența lor asupra evoluției și transformării patrimoniului cultural.

Dar, în principal, am învățat împreună să privim în jur. Să fim mai atenți la clădirile istorice, să deosebim frumosul de intruși.

Multe dintre cele învățate vor fi un suport pentru informații noi pe care le veți acumula de-a lungul timpului. Altele, dintre cele aflate, se vor pierde în timp pentru a face loc informațiilor noi, dar gândul bun față de patrimoniul cultural și plăcerea de a descoperi și admira frumosul, esteticul, opera de valoare a înaintașilor noștri, sperăm să vă călăuzească mereu.

Acum sunteți Prietenii patrimoniului. Sunteți și Prieteni ai lui Pippin cel curios.

Două dinstincții care vă fac speciali, vă onorează, dar vă si obligă: păstrați mereu în suflet frumosul și căutați să descoperiți, tot mai mult!

Fiți curioși!

/

Cum au fost desemnați câștigătorii

Numirea câștigătorilor acestei etape a fost o provocare pentru echipa lui Pippin, căci pițigoiul cel curios dădea mereu din aripioare pe lângă noi pentru a ne convinge că toți meritați să îi fiți prieteni.

Este perfect adevărat. Noi vă apreciem pentru implicare și rezultatele voastre.

Unii dintre voi au reușit însă să își găsească mai mult timp și să ia mai în serios provocările, să fie mai implicați la ateliere și să pună toată priceperea în realizarea lucărilor.

De aceea am decis să avem 2 categorii de distincții: certificate și premii

Certificatul de “Prietenul patrimoniului” se acordă:

  • tuturor copiilor din echipele care au finalizat cele 4 provocări (au încărcat imagini, au răspuns la provocările lui Pippin, în numele echipei).
  • echipelor care, deși nu au putut să răspundă cu imagini în galerie la toate cele 4 provocări, s-au remarcat prin conținut (în lucrările realizate, prin participarea activă la ateliere online).

Premiile în funcție de votul publicului

Câștigătorii au fost desemnați prin însumarea tuturor voturilor de la toate imaginile răspuns la cele 4 provocări ale lui Pippin.

Premiile lui Pippin

Câștigătorii au fost desemnați dintre cei care au răspuns la toate cele 4 provocări în galeriile lui Pippin pe www.pippincelcurios.ro (criteriu obligatoriu), s-au remarcat prin calitatea lucrărilor, au participat la atelierele online, s-au remarcat prin interesul arătat, participarea activă și vizibilă în proiect. Câștigătorii de la această categorie au fost desemnați după stabilirea premiilor prin votul publicului, pentru a nu se dubla echipele câștigătoare.

/

Haideți să vedem cine sunt câștigătorii

Certificat: Prietenii patrimoniului

*notați în ordinea înscrierii în proiect: echipa, participanții, coordonatorul, școala, localitatea.

  • Trio Fantastic: Denisa-Ana-Maria Baciu, Maria-Flavia Beldiman, Ioana Maria Atanasia Rădună, clasa VA (11 ani) – prof. Corina Dumitrescu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Best Friends: Gabriela Ghiță, Teodora-Andreea Ionescu, clasa VA (10 ani) – prof. Corina Dumitrescu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Călătoarele Vesele: Sabina Huțanu, Marina Tudor, Maria Olteanu (10 ani), Ilinca Dulgheru (8 ani), clasa IVB – învățător Elena Grigorescu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Călătorii Temerari: Alexandru Constantinoiu, Dulgheru Tudor, Darius Cristea, clasa IVB (10 ani) – învățător Elena Grigorescu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Călătorii Fantastici: Eryc Gheorghe, Richard Gheorghe, clasa IVB (10 ani) – învățător Elena Grigorescu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Carusel: Maria Moise, Ina Ise, Andra Vasile, Mihaela Voicu, clasa IIIA (9 ani) – învățător Mariea Petrescu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Ne Pasă: Bianca Giula, Daria Bocan, Karina Chirița, Ana Maria Tănăsoiu, clasa IIIA (9 ani) – învățător Mariea Petrescu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Ceata lui Pippin: Ștefan Popa, Radu Bărbulescu, Ana Tomasin, clasa VB (11 ani) – profesor Elmira Badea, Școala Gimnazială nr. 28, București;
  • Micii Temerari: Beatrice Hărăbor, Luca Voicescu, Ioana Petrița, clasa VB (11 ani) – profesor Elmira Badea, Școala Gimnazială nr. 28, București;
  • Arhitecții: David Pavel, Bianca Pana, Teodor Mihailă, Filip Curelea, clasa IVA (10 ani) – învățător Adriana Mihai, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Rainbow: Sara Constantin, Veronica Coțan, Ana-Maria Frâncu, clasa IIIB (9 ani) – învățător Ramona Șendroiu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Talentatele: Antonia Tabardici, Maria Iliescu, Ionela Mosor, clasa IIIB (9 ani) – învățător Ramona Șendroiu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Detectivii: Cezar Matei, Andrei Mareș, Daniel Șendroiu, Alexandru Ghiță – clasa IIIB (9 ani), învățător Ramona Șendroiu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Isteții: Ștefan Mărăcineanu, David Irimia, Ianis Petrescu, Andrei Grigoraș, clasa IIIB (9 ani) – învățător Ramona Șendroiu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Curioșii: David Grigorescu, Darius Tatu, Alexandru Plopeanu, clasa IIIB (9 ani) – învățător Ramona Șendroiu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Blue: Poiata Cristian, Raducanu Raisa, Kandemir Deniz – clasa IIIB (9 ani) – învățător Ramona Șendroiu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Perușii: Irina Tudorancea*, Daria Mihai** – (6 ani), părinți: Anca Tudorancea, Andreea Mihai, *Liceul teoretic „Dante Alighieri”, clasa pregătitoare B, Allegria (învățătoare Gabriela Roșioru), **Școala 45 „Titu Maiorescu”, clasa pregătitoare, București;
  • LuRaPin: Radu Stoian, Kasalika Luka, clasa IIIC (9 ani) – învățător Raluca Dumitru, Școala Gimnazială nr. 28, București;
  • Fluturașii: Radu Samuel, Stroe Roxana, Cristea Filip, clasa PA (6 ani) – învățător Ioana Mănăstireanu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Albinuțele: Henciu Maria, Cocolin Lorelai, Cîrstea Tatiana, clasa PA (6 ani) – învățător Ioana Mănăstireanu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Delfinașii Isteți: Bârlă Bianca, Pană Rebeca, Nae Andrei, clasa IIA (8 ani) – învățător Corina Ostafe, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Ra-Fi: Filip Diaconu (9 ani), Rareș Bulgaru (6 ani) – părinți Simona Diaconu, Florentina Bulgaru, București;
  • Exploratorii: Cornea Eva Maria, Cocolin Mathias, clasa IIB (8 ani) – învățător Elena Nae, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Micii Cercetași: Trambițașu Cristian, Pavel Mario, clasa IIB (8 ani) – învățător Elena Nae, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Atlas: Tudor Grovu, David Safta-Zamfira, Alexandru Grovu, 8 ani – părinte Irina Grovu, București;
  • Bicicliștii: Vlad Ungur, Ana Constantin (7 ani) – Carmen Ungur, Salma Constantin (părinți), Școala Gimnazială nr. 51, București;
  • Jindi: Mihai Jindiceanu (10 ani), Gheorghe Jindiceanu (8 ani), Despina Jindiceanu (6 ani) – Oana Jindicenu (parinte), București;
  • Pizza Mobilă: Matei Ștefan Ropotan, Vlad Gorun (8 ani) – Răzvan Ropotan (părinte), Școala Gimnazială Liberă Waldorf, București;
  • Drumbii: Maya Drăgulin-Dobre, Ilinca Ignat (7 ani) – Cornelia Dragulin Dobre (părinte), Tulcea;
  • Vrăbiuțele Vesele: Antonia Vasile, Antonia Alecu, Sara Dită, Miu Natalia, clasa IA (7 ani) – învățător Monica Stoica, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Vrăbiuțele Gureșe: Maria Iancu, Andreea Oprea, Chirițescu Alexandra, Crăciun Isabela, clasa IA (7 ani) – învățător Monica Stoica, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Porumbeii Călători: Nikolas Bădicu, Cristian Gheorghe, Mihnea Olteanu, Ștefan Petrescu, clasa IA (7 ani) – învățător Monica Stoica, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Porumbeii Plimbăreți: Andrei Grăjdan, Theodor Jakab, Vlad Cârlan, Vlad Maftei, clasa IA (7 ani) – învățător Monica Stoica, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Cintezele Glumețe: Codruț Ștefănescu, Luca Mușat, Rareș Barbu, Mihnea Stan, clasa IA (7 ani) – învățător Monica Stoica, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • 2 Girls: Daria Radu, Natalia Iscoviciu (7 ani) – Alexandra Radu, Monica Iscoviciu (părinți), București;
  • Eric&Emma: Eric-Nicholas Rahira, Emma-Valentina Neag (7 ani – Florentina Rahira (părinte), Otopeni;
  • Căutătorii de comori: Sara Andreea Bădiță, Emilia Ioana Ciobanu, Daria Antonia Tănase, Karina Ștefania Teodorescu, clasa a II-a (8 ani) – învățător Monica Popescu, Colegiul Romano-Catolic „Sf. Iosif”, București;
  • Exploratorii înțelepți: Maria Carina Bălteanu, Ana Maria Bărbulescu, Popescu Iulia, clasa a II-a (8 ani) – învățător Monica Popescu, Colegiul Romano-Catolic „Sf. Iosif”, București;
  • Cu ochi-n 4: Ștefan Filimon, Ana Stahl, 7 ani, – Daniela Filimon, Irina Stahl (părinți), București;
  • Ghica: David-Ionuț Stănescu, Mara Păun, 10 ani – Florentina Rahira, cadru didactic, Școala Gimnazială Al. D. Ghica, Ilfov;
  • Soltuz Team: Ana-Ilinca Soltuzu (10 ani), Andrei-Calin Soltuzu (7 ani), Andreea Soltuzu (8 ani) – Ionela Soltuzu (părinte), București;
  • Hipopotamele: Ana Pascu (12 ani), Mara Murzea (10 ani), Maria Gal (11 ani) – Ana Pascu (părinte), Brașov;
  • C-o stea: Mihai Vlad Costea (9 ani), Maria Costea (7 ani) – Luana Costea (părinte), localitatea Valea Drăganului, Cluj;
  • Căutătoarele de istorie: Ana Alexandra Palmotă (12 ani), Carmen Gabriela Palmotă (9 ani) – Luminița Andreea Palmotă (părinte).

/

Premiile în funcție de votul publicului:

Categoria de vârstă 10-12 ani:

  • Micii Temerari: Beatrice Hărăbor, Luca Voicescu, Ioana Petrița, clasa VB (11 ani) – profesor Elmira Badea, Școala Gimnazială nr. 28, București – 4.562 voturi;
  • Hipopotamele: Ana Pascu (12 ani), Mara Murzea (10 ani), Maria Gal (11 ani) – Ana Pascu (părinte), Brașov – 2.653 voturi;
  • Trio Fantastic: Denisa-Ana-Maria Baciu, Maria-Flavia Beldiman, Ioana Maria Atanasia Rădună, clasa a VA (11 ani) – prof. Corina Dumitrescu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești – 691 voturi.

Categoria de vârstă 6-9 ani:

  • Ne Pasă: Bianca Giula, Daria Bocan, Karina Chirița, Ana Maria Tănăsoiu, clasa IIIA (9 ani) – învățător Mariea Petrescu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești – 1.150 voturi;
  • Eric&Emma: Eric-Nicholas Rahira, Emma-Valentina Neag (7 ani) – Florentina Rahira (părinte), Otopeni – 790 voturi;
  • Albinuțele: Maria Henciu, Lorelai Cocolin, Tatiana Cîrstea, clasa PA (6 ani) – învățător Ioana Mănăstireanu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești – 598 voturi.

Premiile lui Pippin:

  • Ra-Fi: Filip Diaconu, Rareș Bulgaru (9 ani, 6 ani – părinți Simona Diaconu, Florentina Bulgaru, București;
  • Călătoarele Vesele: Sabina Huțanu, Marina Tudor, Maria Olteanu (10 ani), Ilinca Dulgheru (8 ani), clasa IVB – învățător Elena Grigorescu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Perușii: Irina Tudorancea*, Daria Mihai** – (6 ani), părinți: Anca Tudorancea, Andreea Mihai, *Liceul teoretic „Dante Alighieri”, clasa pregătitoare B, Allegria (învățătoare Gabriela Roșioru), **Școala 45 „Titu Maiorescu”, clasa pregătitoare, București;
  • LuRaPin: Radu Stoian, Kasalika Luka, clasa IIIC (9 ani) – învățător Raluca Dumitru, Școala Gimnazială nr. 28, București;
  • Călătorii Temerari și Călătorii Fantastici: Alexandru Constantinoiu, Dulgheru Tudor, Darius Cristea, Eryc Gheorghe, clasa IVB (10 ani) – învățător Elena Grigorescu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești;
  • Atlas: Tudor Grovu, David Safta-Zamfira, Alexandru Grovu (8 ani) – părinte Irina Grovu, București;
  • Căutătoarele de istorie: Ana Alexandra Palmotă (12 ani), Carmen Gabriela Palmotă (9 ani) – Luminița Andreea Palmotă (părinte);
  • Exploratorii înțelepți: Maria Carina Bălteanu, Ana Maria Bărbulescu, Popescu Iulia, clasa a II-a (8 ani) – învățător Monica Popescu, Colegiul Romano-Catolic „Sf. Iosif”, București;
  • Rainbow: Sara Constantin, Veronica Coțan, Ana-Maria Frâncu, clasa IIIB (9 ani) – învățător Ramona Șendroiu, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”, Ploiești.

/

Titluri pentru cadrele didactice:

Certificatul “Prietenul patrimoniului” se acordă pentru:

Profesor Corina Dumitrescu (VA), Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” din Ploiești;

Învățător Adriana Mihai (IVA), Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” din Ploiești;

Învățător Ioana Mănăstireanu (PA), Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” din Ploiești;

Învățător Corina Ostafe (IIA), Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” din Ploiești;

Învățător Elena Nae (IIIB), Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu”/ din Ploiești;

Învățător Monica Stoica (IA), Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” din Ploiești;

Profesor Elmira Badea (VB), Școala Gimnazială nr. 28 din București;

Învățător Raluca Dumitru (IIIC), Școala Gimnazială nr. 28 din București;

Învățător Florentina Rahira (IV), Școala Gimnazială Al. D. Ghica, Ilfov;

Certificatul “Prietenul patrimoniului” și Premiul lui Pippin pentru implicare și rezultate se acordă pentru:

Învățător Elena Grigorescu (IVB), Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” din Ploiești;

Învățător Mariea Petrescu (IIIA), Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” din Ploiești;

Învățător Ramona Șendroiu (IIIB), Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” din Ploiești;

Învățător Monica Popescu (II), Colegiul Romano-Catolic “Sf. Iosif” din București.

Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” din Ploiești a obținut titlul de “Școală prietenă cu patrimoniul” și plăcuța lui Pippin de recunoaștere a implicării și impuls în a continua demersul în descoperirea frumosului regăsit în moștenirea culturală.

Director profesor Maria Vasilescu

/

În ce constau premiile:

Cum încă de la început am precizat, principalele beneficii/premii ale proiectului sunt cele învățate din atelierele online, materialele informative și experiența individuală de a descoperi frumosul, de a învăța să privim în jur, cu mai multă atenție, de a cunoaște patrimoniul cultural.

Oferim însă și o serie de amintiri materiale sau cărți cu învățături de la Editura ACS și parteneri, dar și experiențe de învățare, în format fizic alături de echipa de proiect și invitați, astfel:

  • “Prietenii patrimoniului” primesc Certificatul (nominalizat și înregistrat) în format digital (sau tipărit, dacă sunt cel puțin 10 copii care îl pot primi la aceeași adresă).
  • Câștigătorii desemnați prin votul publicului și selectați de Pippin primesc Certificatul “Prietenul Patrimoniului” însumat cu premiul lui Pippin, în format tipărit, medalia lui Pippin, eșarfă personalizată, o carte din selecția lui Pippin.
  • Oferim un bonus pentru Școala Andrei Mureșanu din Ploiești – lucrare colectivă realizată în format fizic (în limita restricțiilor impuse de situația sanitară) de către echipa de proiect împreună cu copiii cei mai implicați în proiect.
  • Oferim un bonus pentru echipele câștigătoare (Votul publicului și Premiile lui Pippin), din București și pentru echipele Cu ochi-n patru, Ceata lui Pippin, 2Girls, Drumbii, Bicicliștii. Bonusul constră într-o activitate în format fizic (la alegere dintre 3) cu echipa de proiect sau invitați. Activitatea se va desfășura în primavera lui 2022 și va fi detaliată către echipele menționate.

Vă mulțumim tuturor pentru implicare!

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *